!!! Вітаємо !!!
З Днем народження
Демчук Ангеліну Василівну

У передгір'ї чарівних Карпат на правому березі швидкоплинного Черемошу розкинулось мальовниче село Іспас. Здавна славиться воно своїми добродушними, дружніми, працьовитими й привітними людьми. Славне село своєю історією. Різні версії щодо походження назви села побутують в історичних хроніках. Однією з них є та, що його назва походить від слова “пасовисько”. Співзвучність топонімічної назви села із словом “пасовисько” є чи не найлегшим поясненням її походження і водночас викликає сумнів щодо її істинності. Чому б не повірити і народній легенді про походження назви села? Адже в кожній легенді є доля правди.

Можливо, в легенді про Іспас криється вся істина, якої шукають історики. А легенда говорить.Красувалося на правому березі Черемошу декілька маленьких убогих хат. Ніхто не знає, до якого села вони належали. Протягом тривалого часу місцеві жителі терпіли від частих нападів татар. Людям доводилось рятуватись у ближніх лісових хащах. Там вони знаходили своє спасіння від татар і назвали те місце Спасом. Після відступу орди люди вертались із Спасу додому і починали ґаздівство заново. Та одного разу орда напала на поселення так несподівано, що мало кому вдалося сховатися у Спасі. Ті, хто сховався, боялися вертатися на згарища і залишилися жити на новому місці. Вони створили поселення і залишили йому стару назву “Спас”. Маленький екскурс в історію дає можливість дати відповідь на питання, з якого часу офіційно бере початок назва села, як територіальна одиниця.

В 1345 році угорське військо розгромило татар і вигнало їх із правобережжя Дністра. Північна Буковина перейшла під зверхність угорських феодалів. Народ не мирився з поневоленням і весь час піднімався на боротьбу проти гнобителів. Внаслідок народного повстання під проводом воєводи Богдана всередині 14 століття було створено Молдавську державу. Їй підпорядковувалась Північна Буковина. З 1340-1349 року на півночі краю існувала автономна територіальна одиниця під назвою Шипинська земля, яка в 1 349 році була загарбана Польщею, а в 1499 році в результаті укладеного миру між Молдавією й Польщею увійшла до складу Молдавії. Іспас не входив до складу Шипинської землі. Село в той час було під владою королівської Польщі. Але якраз в цей період у літописі І.Никулче зазначено, що польський король з нагоди укладення миру з Молдавією наприкінці 15 століття подарував Іспас разом з іншими населеними пунктами, розташованими на правому березі Черемошу, уповноваженому молдавського господаря на мирних переговорах логофетові Іону Теутулу.

Протягом своєї подальшої історії село терпіло від багатьох іноземних загарбників.В 10-му - 12-му століттях нинішня Чернівецька область була частиною Київської Русі. У 12-му -13-му століттях вона належала до Галицько-Волинського князівства. В 1345 році, коли угорські війська вигнали з правого берега Дніпра татар, Північна Буковина потрапила під панування Угорщини. В середині 14-го століття вона була захоплена Молдавією, а в 1514 році - Туреччиною. Після Російсько-Турецької війни (1768-1774 р.) Буковина стала частиною Австрії, під пануванням якої вона перебувала до 1918 року. Після розпаду Австро-Угорської імперії, в листопаді 1918 року, населення Буковини виявило свою волю приєднатися до України.

У відповідь на це Буковину окупували румунські війська, і протягом 22-х років вона перебувала під владою Румунії. В 1944-му році Буковина була возз'єднана з Україною.

Різні історичні епохи залишили свій слід на сторінках історії села. Не все ще сказали про нього історики. Нові сторінки історичного минулого села будуть ще написані, нові імена славних іспасчан будуть віднайдені. Вони служитимуть нинішньому та прийдешньому поколінням дороговказом до добра, правди й свободи.

Два храми людської духовності села здалеку привертають зір подорожуючого. Це храм притулку людської душі, розради від горя й печалі - церковний храм, а нижче, притулившись до зарослого могутніми дубами схилу, зове до себе юних жителів села храм науки й доброти - Іспаська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня. Тут кується, твориться й розвивається душа та розум дитини, тут формується майбутнє України.

Сьогодні у школі навчається близько 512 учнів. Тут працює творчий педагогічний колектив, який налічує 60 вчителів. Серед них 15 відмінників освіти України, 4 вчителі-методисти, 6 старших учителів, 1 Заслужений  працівник  освіти України

0123123 6.JPG

Ваш IP: 34.228.38.35